اكسترا بلاگ اكسترا بلاگ .

اكسترا بلاگ

تفاوت دوربين مداربسته آنالوگ HD با دوربين مداربسته تحت شبكه

تفاوت دوربين مداربسته آنالوگ HD با دوربين مداربسته تحت شبكه

 

تفاوتهاي دوربين مداربسته آنالوگ HD در مقابل دوربين مداربسته تحت شبكه (IP)

با شروع سال 2013  دوربينهاي مداربسته آنالوگ با رزولوشن HD وارد بازارها شدند و حالا تنها با گذشت سه سال دوربينهاي مداربسته آنالوگ تبديل به قدرتي مهم در بازار سيستمهاي نظارت تصويري شده اند.

در اين قسمت مقاله قرار است به بررسي سه نسخه معروف AHD، CVI و TVI در مقام مقايسه با دوربين مداربسته تحت شبكه بپردازيم.

تنوع تكنولوژيهاي آنالوگ HD

تمام دوربينهاي مداربسته آنالوگ HD از انتقال تصاوير ويدئويي در كابل كواكسيال پشتيباني مي كنند و معمولا در كابلهاي RG-59 تا 500 متر مي توانيد با رزولوشن حداكثري 1080P براحتي تصاوير ويدئويي را منتقل نماييد.

نسل جديدتر تكنولوژي آنالوگ HD از رزولوشنهاي 4، 5 و حتي 4K پشتيباني مي كنند. سابقا اين سه نسل با يكديگر سازگاري نداشتند اما اخيرا به سوي سازگاري و پشتيبانيهاي يكپارچه رو آورده اند.

AHD

اصطلاح AHD كه برگرفته از عبارت Analog High Definition است در زبان فارسي با عبارت آنالوگ HD رايج شده است. اين تكنولوژي بوسيله شركت كره اي NextChip ابداع شده است و در ابتدا حداكثر رزولوشن 720P را پشتيباني مي كرد، اما امروزه در نسخه دوم اين ميزان به 1080P ارتقاء يافته است. قبلتر AHD تنها پشتيباني محدودي در برند اصلي داشت اما با ارزانتر شدن آن تبديل به تكنولوژي مقبولتر و بي نام شد و مورد توجه برندهاي مهم نيز قرار گرفت.

بدليل اين محدوديتها، پشتيباني فناوري و دسترسي به اين تكنولوژي تنها محدود به آمريكاي شمالي شده بود. اما برندهاي شناخته شده اي مثل Digital Watchdog و Samsung امروزه محصولات جديدشان را با AHD به بازارها معرفي كرده اند كه اين باعث دوام و مقبوليت بيشتر اين تكنولوژي شده است.

بيشتر AHD را گزينه اي خوب براي خريد دوربين مداربسته آنالوگ HD ارزان قيمت مي شناسند كه معمولا با قيمتي در حدود 30 تا 50 هزارتومان به ازاي هر دوربينن مداربسته از فروشندگان بي نام و نشان و بدون پشتيباني مي توان خريداري نمود. اما در برندهاي معروف با كيفيت و قيمت متناسب بالاتر و با پشتيباني خوبي امروزه در دسترس هستند.

CVI

HD-CVI مخفف عبارت Composite Video Interface به معناي رابط ويدئويي مركب ، توسط شركت Dahua ابداع شد. اما پس از مدتي مجوزهايي را نيز شركتهاي ديگر در نسخه دوم بدست آورده و در محصولات CVI غير از برند Dahua در بازار ارائه كردند.

محل اصلي انتشار محصولات CVI شمال آمريكا (جايي كه محصولات برند Dahua ناشناخته هستند)  يعني مهد شركتهايي مثل FLIR، Honeywell و Q-See بوده است. جايي كه همه دوربينهاي مداربسته OEM ديگر و ركوردرهاي متنوع بيشتر به اين تكنولوژي رو آوردند.

در ابتدا شركت Dahua تكنولوژي CVI را بصورت اختصاصي در اختيار خود نگه داشته بود و نه تنها پشتيباني از تكنولوژيهاي AHD و TVI را متوقف كرده بود بلكه با ارائه كنندگان اين محصولات هم سرشاخ شده بود.

اما حالا در سال 2016 شركت داهوا با تغيير موضعش در نسخه سوم اين تكنولوژي پشتيباني از تكنولوژيهاي AHD و TVI در ركوردرهاي آنالوگ HD را از سر گرفته است.

TVI

شركت چيپ سازي Techpoint ابداعگر تكنولوژي HD-TVI (رابط انتقال تصاوير) است كه با چندين شركت ديگر نيز در اين زمينه همكاري دارد. مهمترين و بزرگترين اين شركتها هايك ويژن و داهوا هستند كه رقباي اصلي نيز به حساب مي آيند.

شركتهاي ديگري مثل KT&C ، CNB، Speco و شركتهاي كوچكتر نيز از اين تكنولوژي پشتيباني مي كنند. علاوه بر اين، شركت Hikvision تعدادي برند OEM ديگر نيز دارد كه درحال تسري اين سازگاري در آنها نيز هست.

در جديدترين نسخه  تكنولوژي TVI يعني نسخه سوم كه اخيرا منتشر شده است، امكان پشتيباني ركوردرها از دوربينهاي مداربسته AHD و CVI بخوبي مهيا شده و تا رزولوشن حداكثر 5 مگاپيكسل را نيز پشتيباني مي نمايد.

  1. دوربين مداربسته
  2. قيمت دوربين مداربسته
  3. خريد دوربين مداربسته
  4. دوربين مدار بسته
  5. قيمت دوربين مدار بسته
  6. خريد دوربين مدار بسته
  7. نصب دوربين مداربسته
  8. هايك ويژن

برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۱ تير ۱۴۰۰ساعت: ۱۱:۴۶:۳۸ توسط:سامب موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :